Skördarnas precision under lupp på Virkesvärdestest 2025
En av forskarna som är engagerad i Virkesvärdestestet är Skogforsks Björn Hannrup. Han har i många år arbetat med att utveckla värdekedjan från skog och avverkning till industri.
Du och flera kollegor på Skogforsk håller just nu på och genomför Virkesvärdestest 2025. Kan du beskriva vad det är för något?
”Det är ett återkommande test för att följa upp hur slutavverkningsskördare från de ledande maskintillverkarna tillvaratar virkesvärdet. Vi undersöker hur väl skördarna mäter, apterar och lyckas minimera avverkningsskador.”
Vad är syftet med testet?
”Att ge en nulägesbeskrivning av hur olika skördare presterar inom centrala områden och bidra till att utvecklingen drivs framåt. Genom att testen görs återkommande så går det att följa utvecklingen över tid.”
När startade virkesvärdestesterna och hur ofta genomförs de?
”Det första virkesvärdestestet genomfördes 1995 och sedan dess har totalt fem stycken genomförts.”
När är det dags för nästa test?
”Det är inte bestämt, men när utvecklingen har gått framåt så pass mycket att det finns nya saker att följa upp brukar det bli dags. Testerna har historiskt gjorts ungefär vart sjunde år.”
Resultaten från årets test presenteras på Skogforsks konferens Virke 26 i Bålsta den 23–24 mars. Kan du bjuda på en aptitretare?
”Ja, en nyhet i årets test är att även skördarnas positionsbestämning följs upp, och där finns det spännande resultat att förmedla. Utöver resultaten från det pågående Virkesvärdestestet har konferensen Virke 26 ett väldigt spännande program. Vi hoppas på stor uppslutning”, säger Björn Hannrup.
Mer om virkesvärde