Fyra år med Trees For Me kompetenscentrum – björkförädlingen fortsätter starkt framåt
Nu har det gått nästan fyra år sedan Trees For Me kompetenscentrum startade, lett av SLU i Alnarp i nära samarbete med Skogforsk, Uppsala universitet, Luleå tekniska universitet, Umeå universitet samt skogs- och energisektorn i hela Sverige. Över 50 sektorpartners har utgjort en stabil grund för projektet och bidragit med värdefull expertis och resurser.
Nu närmar vi oss slutet av den första programperioden och hoppas att arbetet kan fortsätta under de kommande fem åren för att ta nästa steg i utvecklingen.
Förädling av björk har varit en central del av programmet, med både operativ förädling och två doktorandprojekt som fokuserar på olika komponenter nödvändiga för genomisk selektion och långsiktig genetisk förbättring.
Fältförsök som formar framtidens skogar
Inom den operativa förädlingen har vi under perioden lyckats etablera ett stort antal fältförsök, både i södra och norra Sverige, vilket ger en viktig resursbas för fortsatt förädlingsarbete. Totalt har tre avkommeprövningar och fem demoförsök planterats i södra Sverige, samt fyra avkommeprövningar och tre demoförsök i norr. Dessa kommer att vara centrala för Trees For Me – fas II, då de möjliggör urval av nya träd till både förädling och framtida fröplantager med förbättrade egenskaper.
Sammanlagt har cirka 45 000 plantor planterats och kommer att mätas och användas i förädlingsarbetet under de kommande åren. Nya korsningar har genomförts och frö finns redo för plantproduktion inför kommande tester vilket säkerställer ett kontinuerligt flöde av material. Äldre försök har utvärderats och nya kloner har valts ut för att stärka det operativa förädlingsmaterialet.
Nya insikter från växthus och forskningsmiljöer
Under hösten 2023 färdigställdes växthuset i Ekebo, vilket skapat nya möjligheter att studera björkens blomning och förbättra hanteringen av förädlingsmaterial.
Giovanni Bozza, anställd på Skogforsk och doktorand inom Trees For Me, har visat att ljus är en avgörande faktor för både fröproduktion i fröplantager och för att inducera blomning hos unga björkplantor. Ett ökat ljusinslag ledde till fler blommor per träd och effektivare blomningsinitiering. Dessa resultat kommer att vara centrala när vi i framtiden ska korsa individer som valts ut genom genomisk selektion. Giovanni har även studerat den naturliga variationen i blomning i södra Sverige och variation mellan familjer i björkförädlingsprogrammet, vilket ger viktig kunskap om vilka egenskaper som bör prioriteras.
Maria del Pilar Herrera Egoavil har utvecklat verktyg för att testa möjligheterna med genomisk selektion i björk. Hon har kartlagt den genomiska variationen i svenska populationer, utvecklat ett SNP-chip och kommer under det kommande året att utveckla de första genomiska modellerna för att utvärdera hur genomisk selektion kan implementeras i operativ björkförädling på ett kostnadseffektivt och praktiskt sätt.
Framåt mot nästa programperiod och framtidens björkar
Sammanfattningsvis har Trees For Me under den första programperioden byggt upp en stark forsknings- och försöksinfrastruktur för framtidens björkförädling. Med nya fältförsök, förbättrade metoder och avancerade genomiska verktyg står programmet väl rustat inför nästa femårsfas och har lagt grunden för snabbare och mer träffsäkra genetiska framsteg.
Vi granskar och publicerar din kommentar så snart som möjligt.