logga
27 nov., 2026 , Digitalt
Start:2026-11-27 kl. 12:00
Slut: 2026-11-27 kl. 12:45
Kan biokrediter bli ett nytt sätt att finansiera naturvård i skogen? Och vad krävs för att skapa en marknad där både köpare och säljare känner förtroende för systemet? Webbinarium, 27 november 2026.

Biologisk mångfald är en förutsättning för många av skogens ekosystemtjänster. Idag saknas en nationellt etablerad marknad som kan ge naturvärden ett ekonomiskt värde på motsvarande sätt som för skogsråvara. Biokrediter är ett möjligt verktyg för att förändra detta. 

I det här webbinariet presenterar vi resultaten från den nya rapporten Biokrediter för framtidens skogsbruk  från Skogforsk, KTH och World Forest Forum Foundation. Studien bygger på intervjuer med 26 aktörer längs biokrediternas värdekedja och belyser vilka möjligheter och hinder som finns för att etablera en fungerande marknad för biokrediter i skogsbruket.

Under webbinariet går vi bland annat igenom:

  • Vilka möjligheter finns att finansiera naturvård genom biokrediter.
  • Vad är det egentligen som köparen betalar för – genomförda åtgärder eller uppnådda naturvärden?
  • Vilka hinder behöver övervinnas för att marknaden ska utvecklas.
  • Vilken roll kan frivilliga initiativ, myndigheter och reglerade system spela?
  • Vad behövs för att skapa långsiktiga och trovärdiga spelregler?

Välkommen till ett webbinarium där vi presenterar och diskuterar rapportens resultat och vad de kan innebära för framtidens naturvård och skogsbruk!