logga
Den aggressiva askskottsjukan hotar askens fortlevnad i Sverige och Europa. Askskottsjukan är dock genetiskt styrd och det finns kloner som mer motståndskraftiga än andra, vilket skapar goda förutsättningar för förädling av mindre känsliga askar.

Asken Yggdrasil betraktades i den nordiska mytologin som livets träd, men nu är asken listad som sårbar på rödlistan, då trädet dör av den mycket aggressiva askskottsjukan. Sjukdomen observerades först i Litauen och Polen i mitten av 1990-talet och har sedan dess spridits till stora delar av Europa. I Sverige kom de första rapporterna år 2002 och sjukdomen har nu i princip spridit sig i hela utbredningsområdet. Att läget är bekymmersamt kan man förstå av att cirka 30 % av Litauens askbestånd redan har slagits ut.

Våra resultat från två fröplantager visar att askskottsjukan är starkt genetiskt styrd och att det finns en stor genetisk variation mellan olika kloner. Ingen klon är helt opåverkad, men några har betydligt högre motståndskraft än övriga. Det verkar därmed finnas goda förutsättningar för att med hjälp av traditionell skogsträdsförädling skapa ett skogsodlingsmaterial av ask som är mindre känsligt för askskottsjuka.

Nr 2012-54    Publicerad 2012-07-01 12:53

Kommentarer
Det finns ännu inga kommentarer på denna sida. Var först med att ge en kommmentar.
Kommentera
Tyvärr lyckades vi inte spara din kommentar. Var god bekräfta att du inte är en robot!
Skicka in
Kommentarer granskas innan publicering
Tack för din kommentar!
Vi granskar och publicerar din kommentar så snart som möjligt.
Författare
Lars-Göran Stener
Tidigare anställd