Gå till:

Skogsbrukets tillverkarseminarium

23 okt 2017
Bålsta


Start 2017-10-23 09:00
Slut 2017-10-23 17:00
Vilken är den senaste teknikutvecklingen i skogsbruket?

Tillverkarseminariet 2016 på Aronsborg i Bålsta blev en braksuccé! Vi bygger därför vidare på det uppskattade konceptet. Förutom de sedvanliga rapporterna från TSGs verksamhet och från pågående projekt är årets tema att beskriva pågående teknikutveckling med hjälp av ledande tillverkare inom och utanför skogsbruket.

Läs mer

Konferensen är den 23 oktober på Aronsborg i Bålsta med gemensam middag på kvällen för dig som önskar det.

Observera att senaste anmälningsdag är 14 september! På grund av att arrangemanget hålls utanför Skogforsk kommer vi inte att kunna ta emot sena anmälningar.

Deltagande i konferensen är gratis. Du får själv stå för kostnaderna för middag och boende.

 

 

Program

Måndag 23 oktober
08:00 Kaffe och mingel.  
09:00 Aktuell utveckling - presentationer från TSG och deltagande tillverkare.  
12:00 Lunch  
13:00 Aktuella forskningsprojekt.  
15:00 Kaffe och mingel.  
15:45 Avslutande diskussion.  
19:00 Gemensam middag  

Anmälan
Senast 14 september via formulär nedan.
Ange ev. önskemål under Övrigt.

Alla priser anges exklusive moms.

Middag
På kvällen 23 oktober har vi gemensam middag 19:00. Pris ca 400 kr inklusive bordsvatten. Middag och ev. vin eller öl betalas på plats.

Logi
Logi inklusive frukost. 22-23 eller 23-24 oktober
Enkelrum ca 1600 kr per natt
Del i dubbelrum 1100 kr per person per natt
Rum finns reserverade t.o.m. 14 september. Därefter bokning av logi direkt till Aronsborg i mån av plats.
Logi betalas på plats.

Transport

Vi anordnar kostnadsfri busstransport Arlanda, terminal 4 - Aronsborg tor i samband med konferensen. Anmäl att du vill åka med bussen när du anmäler dig till konferensen.

23 oktober: Avfärd från Arlanda terminal 4, 08:00.

23 oktober: Åter på Arlanda terminal 4 senast 18:00

24 oktober: Avfärd från Aronsborg 08:30. Åter på Arlanda terminal 4 senast 09:30.

 

Hitta till Aronsborg

Adress: Helgövägen 7, Bålsta

Telefon: 08-22 59 59

 

 

Ordinarie anmälningstid har gått ut. Kontakta Inger Karlsson, inger.karlsson@skogforsk.se, 070-3669955 för ev. efteranmälan.

Visa deltagarlista
Namn Företag
Patrik Anderchen Södra Skogsägarna
Gert Andersson Skogforsk
Rolf Andersson Rottne Industri AB
Petra Andersson Förarmiljö AB
Esteban Arboix Optea AB
Bo Axelsson Bohult Maskin AB TSG
Rolf Björheden Skogforsk
Anna Björk Skogsentreprenörerna
Tommy Blom Konstholmen
Ola Boström Komatsuforest.com
Ola Boström Komatsu Forest AB
Mattias Bränngård Stora Enso Skog
Åke Byheden Binol AB
Jonas Byström Norra Skogsägarna
Gunnar Bålfors Indexator Rotator Systems AB
Jon  Bäcklund Holmen skog
Linnéa Carlsson Sveaskog
Eddie Edwinsson Skogsentreprenörerna
Martin Ekefalk Mekefalk AB
Hans-Åke Elofson ForMech Consulting
Johan Ericsson Stora Segerstad Naturbrukscentrum
Magnus Eriksson John Deere Forestry
Jonas Eriksson Holmen Skog
Lars Eriksson Trelleborg Wheel Systems
Tobias Ettemo Komatsuforest
Tomas Flemström SCA Skog AB
Urban Folkesson Ponsse AB
Olle Gelin Skogforsk
Daniel Grabbe Komatsu Forest AB
Mattias Granqvist Torsta AB
Torgil Granström Sveaskog
Fredrik Gunnarsson Freddes skogstjänst AB
Jan Gustafsson
Lars-Göran Göransson SMF
Anders Hansson Oryx Simulations AB
Anders Hemgren
Fredrik  Henriksen Skogforsk
Juha Inberg Ponsse Oyj
Henrik Jarl Bosch Rexroth AB
Ludvig johansson Malwa Forest AB
Anders Johansson SP Maskiner
Per Johansson Wipro
Tobias Johansson Rottne Industri AB
Patrik  Johansson Förarmiljö AB
Robert  Johansson Holmenskog
Petrus Jönsson Skogforsk
Magnus Karlberg Luleå tekniska universitet
Erik Kindlund JohnDeere Forestry Ab
Ulf Krause Be-Ge Industri AB
håkan Lageson Norra Skogsägarna
Johan Larengrens Naturbruksgymnasium SG Södra Viken
Kjell-Åke Larsson
Håkan Lavin Dasa Control Systems AB
Christer Lennartsson
Urban Liljeberg Älvdalens Utbildningscentrum AB
Ebbe Lindberg Skogsentreprenörerna
Hans Lindberg Malwa Forest AB
Klas-Håkan Ljungberg Bracke Forest AB
Eero Lukkarinen Ponsse Oyj
Lars Lundberg KG Knutsson AB
Fredrik Lundberg Vimek AB
Pär Lärkeryd Norra skogsägarna
Björn Löfgren Cintoc AB
Jon Mattsson Log Max AB
Anders Mörk Skogforsk
Johan Nilsson Eco Log Sweden AB
Johannes Nilsson Vimek AB
Per Nordahl BillerudKorsnäs
Tomas Nordfjell SLU
Ulf Nordström Komatsuforest
Christian Ohlin Rottne Industri AB
Marko Paakkunainen John Deere
Dennis Peil Log Max
Joel Persson Södra
Markus Persson Skogsentreprenörerna
Magnus Persson Naturbruksgymnasium SG Södra Viken
Magnus Petersson Södra
Stefan Pettersson SCB
Jon Sandström ITH Institutet för Tillämpad Hydraulik
David Stågren Bosch Rexroth AB
Lars-Göran Sundblad Skogforsk
Sakari Suuriniemi John Deere Forestry Oy
Erik Svensson Indexator Rotator Systems AB
Juha Vainio John Deere Forestry
Magnus Wallin Malwa Forest AB
Magnus Wallin Malwa Forest AB
Johan Wermlund Ponsse AB
Rolf Volungholen eXtractor Ab
Anton Åkesson Stora Segerstad Naturbrukscentrum
Tobias Åman Hultdins System AB
Antti Äystö Wipro
Erik Östergren Malwa Forest AB