Gå till:

RECO förarutbildning – drivning

RECO står för Rational Efficient Cost Optimization och är en utbildning för skogsmaskinförare i ekonomisk och produktiv avverkning och körning.

Före utbildningen startar maskinägaren uppföljning av produktion och bränsleförbrukning. Informationen används sedan för att följa upp om det blivit någon förändring efter utbildningen.

Utbildningarna innefattar:

  • En dags teori.
  • Praktiska övningar, en halv dag per förare (rådgivning individuellt och till hela laget/företaget).
  • Skriftlig återrapportering till uppdragsgivare.
  • Uppföljning, två timmar per förare, inom sex månader

Utbildningarna inom markberedning har liknande upplägg förutom bränsleuppföljningarna. Teoridelen sker delvis i fält. Läs mer 

Vill du boka en utbildning? Kontakta någon av våra RECO-instruktörer. 

Instruktörer

Vissa av våra instruktörer är fristående, vissa arbetar åt de största maskintillverkarna och ett par är knutna till naturbruksgymnasium. Det är i normalfallet de fristående som utför utbildingarna. Instruktörerna träffas regelbundet och använder ett gemensamt utbildningsmaterial som uppdateras kontinuerligt. Skogforsk samordnar och kvalitetssäkrar utbildningarna.

 

Fristående instruktörer

 

Anders Mörk – Uppsala (Anders Mörk – Verksamhetsutveckling AB)

Tel: 070-3460829
E-post: anders.mork.v@telia.com

Peter Larsson – Järvsö (ProGalli Skog AB)
Tel: 070-3113631
E-post: progalli@msn.com

Ola Linngård – Alfta, Hälsingland (Skogstekniska AB)
Tel: 070-320 47 77, 0271-12222
E-post: ola@skogstekniska.se

Mats Malm – Alfta, Hälsingland (Skogstekniska AB)
Tel: 070-5268900, 0271-12222
E-post: mats@skogstekniska.se

Torbjörn Nyberg – Nordmaling, Västerbotten (Nordmalings Skogsmaskiner AB)
Tel: 070-5205415
E-post: tbn@nsmab.com

Patrik Vidigsson – Markaryd, Småland (Patrik Vidigsson)
Tel: 070-6080140
E-post: patrik@vidigsson.se 

Tony Hanses – Alfta, Hälsingland (Skogstekniska AB)
Tel: 070-374 34 05
E-post: tony@skogstekniska.se 

Per Sterner – Habo, Västergötland  (Sterners Skogstjänst AB)
Tel: 070-276 89 70
E-post: per.sterner@gmail.com

Lars-Göran Laronsson – Karlskrona, Blekinge (Sydosavverkning AB) 
Tel: 070 – 821 86 65
E-post: lars.laronsson@gmail.com

Maskintillverkaranknutna instruktörer

Urban Folkesson– Boxholm, Östergötland (Ponsse)
Tel: 070-512 19 81
E-post: urban.folkesson@ponsse.com

Lars-Göran Kämpe – Järvsö, Hälsingland (Ponsse)

Tel: 070-3724218

E-post: lars-goran.kampe@ponsse.com

Peter Sundlöf– Växjö, Småland (Ponsse)

Tel: 070-242 94 28
E-post: peter.sundlof@ponsse.se

Daniel Fredriksson – Västmanland (Ponsse)

Tel: 070-3990139 

E-post: daniel.fredriksson@ponsse.com

Joacim Henningsson – Umeå, Västerbotten (Komatsu)
Tel: 072-7189323, 090-709323
E-post: joakim.henningsson@komatsuforest.com

Janne Öhman – Ljusdal, Hälsingland (Komatsu)
Tel: 070-3990247
E-post: janne.ohman@komatsuforest.com

Roger Sandemo – Strömsund, Jämtland (Komatsu)

Tel: 072-7329530

E-post: roger.sandemo@komatsuforest.com

Per Lysebäck – Ullared, Halland (Komatsu)
Tel: 090-709516
E-post: per.lyseback@komatsuforest.com

Jörgen Karlsson - Ätran, Halland (Gremo)

Tel: 073-4425201
E-post: jorgen.karlsson@gremo.se

Mathias Paulsson – Rottne, Småland (Rottne)

Tel: 070-6408761, 0470-758761
E-post:mathias.paulsson@rottne.com

Samuel Östling, Rottne – Småland (Rottne)
Tel: 070-6968728
E-post: samuel.ostling@rottne.com

Mats Andersson – Grangärde, Dalarna (EcoLog)
Tel: 070-9468411
E-post: mats.andersson@logmax.com

Markus Pettersson (Eco-Log)

Tel: 070-5327400 
E-post: markus.pettersson@eco-log.se

Emil Asplund (Eco-Log) 
Tel: 070-534 50 30
E-post: emil.asplund@eco-log.se 

Per Gruvris – Mora, Dalarna (John Deere)
Tel: 070-2583870
E-post: gruvrisper@johndeere.com

Tommy Altberg – Alfta, Hälsingland (John Deere)

Tel: 070-3657064
E-post: altbergtommy@johndeere.com

Thomas Åström – Älvsbyn, Norrbotten (John Deere)
Tel: 072-7169785
E-post: astromthomas@johndeere.com

Erik Sjöström – Nora, Närke (Komatsu)
Tel: 070-290 34 73
erik.sjostrom@komatsuforest.com

Lars Ryttberg – Örkelljunga, Småland (Gremo)
Tel: 073 – 442 52 01
E-post: ryttwoodab@gmail.com

Urban Andersson – Rottne, Småland (Rottne)
Tel: 070-588 59 46
urban.andersson@rottne.com

Stefan Jonsson – Älvsbyn, Norrbotten (Eco-Log)
Tel: 072-400 81 13
stefan.jonsson@eco-log.se

Robert Olsson – Älvdalen, Dalarna (Eco-Log)
Tel: 070 – 643 78 07
E-post: robert.olsson@eco-log.se

Naturbruksutbildning skog-instruktörer

Jimmy Persson – Burträsk, Västerbotten (Naturbruksgymnasiet Burträsk)
Tel: 070-3200897
E-post: jimmy.persson@skelleftea.se

Urban Liljeberg – Älvdalen, Dalarna (Älvdalens Utbildningscentrum)
Tel: 070-827 24 05
E-post: urban.liljeberg@alvdalen.com

Bernt Lachan – Vreta, Östergötland (Vretagymnasiet)
Tel: 076-7982995, 013-201095
E-post: bernt.lachan@nbg.se