Transport av skogsbränsle med containerbil
Containerbilarna är standardlastbilar med flakväxlarsystem. De transporterar normalt tre containrar med en volym på 35 – 40 m³ vardera. Oftast arbetar containerbilarna tillsammans med flisaren som tippar det flisade materialet direkt i containers på marken. Lastbilen backar till och krokar på containern. Detta innebär att det blir ett system som är känsligt för störningar. Viktigt är också att det finns bra volymuppgifter innan flisningen påbörjas så att erforderligt antal containers finns på plats.
Systemets fördelar: Containersystemet är flexibelt och relativt smidigt då det går att snabbt lasta och flytta enskilda containrar. Om vägar och vändplaner inte tillåter transport med både lastbil och släp kan i stället en container i taget köras ut. En annan fördel är att lastbilarna kan användas till annat när de inte används för skogsflis.
Systemets nackdelar: Det är svårt att samordna produktionen mellan flisaren och lastbilen då körsträckan till mottagarna varierar. Detta kan innebära stora väntetider för lastbilen eller flisaren. Om man har dåliga volymuppgifter innan flisning så finns även en stor risk att man missbedömer behovet av containrar, man riskerar således tomkörningar.
Senast ändrad: 2009-12-15