Kunskap Direkt är nyttigt
Besökarna anser att de har stor nytta av informationen i Kunskap Direkt. Av drygt 280 som svarade på en webbenkät ansåg 92 % att de hade "mycket" eller "ganska" stor nytta av innehållet. Besökarna tyckte också att det är mycket (31 %) eller ganska (55 %) enkelt att hitta den information de söker.
Nära hälften av alla besökare var skogsägare (44 %). De övriga fördelade sig på studenter, skogstjänstemän, entreprenörer/maskinförare, lärare/forskare och andra.
Webbenkäten på Kunskap Direkt pågick under två månader våren 2009. De 280 svarande var också frikostiga med egna kommentarer. Sextio personer hade lämnat engagerade synpunkter, i nästan alla fall berömmande och uppmuntrande. Enstaka kritiska kommentarer förekom också, till exempel att vissa sidor kan uppdateras oftare.

Besökarnas fördelning på olika grupper (280 svar).
Har du nytta av den information du hittar i Kunskap Direkt (279 svar)?
| Mycket stor nytta |
44,4 % |
| Ganska stor nytta |
48 % |
| Varken/eller |
5 % |
| Ganska liten nytta |
2,2 % |
| Ingen nytta alls |
0,4 % |
Hur enkelt tycker du det är att hitta information i Kunskap Direkt (279 svar)?
| Mycket enkelt |
30,7 % |
| Ganska enkelt |
55,4 % |
| Varken/eller |
11,1 % |
| Ganska svårt |
2,9 % |
| Mycket svårt |
0 % |
Hur gammal är du (283 svar)?
| -24 år |
14,1 % |
| 25-39 år |
32,9 % |
| 40-49 år |
23 % |
| 50-64 år |
25,1 % |
| 65+ år |
4,9 % |
Förslag eller kommentarer om Kunskap Direkt
- Att ni kunde tvinga entreprenörer att ha typ av denna utbildning speciellt om gallringar i södra Norrbotten, de kan inte utföra låggallringar
- Betona vikten av varsam gallring så att kvarvarande beståndet och marken ej skadas vid åtgärden. Ofta är det mer lönsamt att INTE gallra alls om man ser till beståndets ekonomi fram till slutavverkning. Vid gallring som i många fall nu sker ger skador och vindfällningar och för låga slutvolymer vilket ger sämre ekonomi (avkastningsräntan). Propagera för röjning två ggr vid år 5 resp 15 på normalbonitet (G28)och kör slutavverkning vid 45 - 60 års ålder. Markbered oftast inte, grönrisplantera mera direkt på våren efter avverkning!
- Bra arbete! Försök att få ut det till flera små skogsägare. Hur ska man agera juridiskt när marken blir förstörd av bolagen...
- Bra sida att färska upp minnet på. Har kört slutaverkning och har precis börjat gallra så man måste gradera upp sig lite
- Bra sida! Fortsätt att utveckla den. Har inget bra förslag nu.
- Det är verkligen rent produktionsbetonat på Verktygsdelen. Känns ganska trångsynt att inte leta efter andra värden i skogen än massavärdena i för gran. Ska inte ni hjälpa oss markägare med sånt? Det känns snarare som att ni bromsar upp utvecklingen här!
- Detta är en jättebra site, lägg gärna upp ännu mer information!!
- Dikning kan ge en positiv effekt inte bara för tillväxten. En lagomt väldränerad mark kan hid häftiga regn och snösmältning förhindra att ytvattnet rinner av direkt. Det vatten som går ner i ytskiktet kommer först efter en tid att komma ut i vattendragen med mindre miljöpåverkan som följd. Denna positiva effekt av dikning bör belysas!
- Era filmer ger bra och snabb kunskap. Vilket jag uppskattar mycket.
Finns alltid saker som kan förbättras men det är kalasbra i det stora hela.:-)
- Finns kanske, men några tävlingar som kanske kan resultera i någon form av diplom.. Annars mer än väl nöjd.
- fortsätt utfodra oss med kunskap:D
- Fortsätt utveckla.
- Fördjupad och saklig information om exv. vägbyggnad och underhåll saknas!
- Försök att gör fler bra filmer med motorsågning tex hur arbetet ska läggas upp för lättaste brossling osv. Film om röjning i eftersatta bestånd, hur man ska lägga upp arbetet för att det ska gå så smidigt som möjligt.
- Förträfflig uppslagsbok
- Gir en enkel oversikt over hvordan temaet behandles i Sverige.
- Gärna mer praktiska anvisningar till hur man ska utföra olika åtgärder, inte bara siffror till olika utfall. Gärna exempel i bildform, jämförande visande olika utfall.
- Hittade sidan via sökordet relaskop. Bra sida som gav mig den info jag behövde för att kunna göra en skogsuppskattning.
- Införa en minnesfunktion för de senaste besökta avdelningarna så att man kan hitta tillbaka på ett enkelt sätt.
- Jag läser på till provet på det här sättet
- Jag är imponerad över hur mycket professionell information som här finns!! Helt otroligt!!
- Jättebra, men kan naturligtvis göras ännu bättre.
- Kommentar: Lättillgänglig och användbar information. Förvånad att detta är gratis!
- Komplettera sökrutan med klickbara rubriker på olika avsnitt och MFQ
- Kontrollera att alla uppgifter stämmer. tex provsnörets längd vid återväxtkontroll.
- lite roliga ljud kanske?
- Lägg in en klimatskola och berätta med interaktiva övningar om skogens betydelse för ett hållbart samhälle och ge exempel.
man får reda på mycket av skogsbruk, skador, olika träslag, ekonomi och annat. Den är också bra på att vissa hur man sköter ädellövskog.
Man önskar det fanns mer! Kanske litet teoriprov.
- Masurbjörks info vill jag ha mer om
- Mer bilder och/eller filmer
- Mer film om motorsågen
- Mer filmundervisningsmaterial
- Mer information om Timmerställningens fördelar hos tall. Har framfört detta tidigare och då sas det att det kunde kanske komma ett avsnitt av det, dock över ett år sedan
- Mer och tydlig information till oss som vill köpa skog för första gången.
- mer om contorta sådd
- Mera info om skogsbränslen
- mycket bra sida!
- Mycket bra som undervisningsmaterial
- Mycket intressant att läsa
- Möjlighet att få info med viss regelbundenhet via mail om ny väsentlig info som tillförts sidan.
- nej det är bra som det är
- Nyttjar det ofta, för att sprida "allmän kunskap" både internt och externt. - Det är bra eftersom det är företagsneutralt
- skriv ngt på engelska så även utländska skogliga kan ta del av vår svensk modell.
- skulle ladda hem prodmod en gång men det var inte helt enkelt...gav upp till slut...
- tack för ni finns!
- Trevligt och enkelt att söka information om olika försök som man kan på olika sätt använda på sin egen fastighet. Man får också veta fördelarna respiktive eventuella nackdelar man skall ta i beaktande.
- tycker att all information i kunskap direkt skulle kunna sammanställas i en nedladdningsbar pdf-fil.
- tycker att det kan vara svårt att hitta igen verktyg som gallrings mallar och har någon gång letat länge innan jag hittad mallen för lövskog...
- Uppdatera informationen på sidan när ny fakta finns att tillgå.
- uppdatera sidan lite oftare
- Utveckla möjligheter till logiska översikter i navigeringen samt uppdatering av statisktikdelar (gör dem dynamiska).
- Vissa av programmen (exvis Plantval) har en del konstiga buggar när man kör dem med anpassade inställningar
- Vore bra att veta typiska kostnader för skogsbilväg , ex morän c:a 200kr/meter åkermed lerlager 2000kr/m ?
- Är inte riktigt överens med nya lösningen att dela upp sidan i skötsel av barr och lövskog. Skall det stimulera till ökad lövskogskötsel? Är det ett sydländskt perspektiv på det?¨ Annars bra och logisk struktur!
Senast ändrad: 2010-01-19